Obiectele de inventar – Cum inregistram in SAGA?

Obiectul de inventar este bunul cu o valoare mai mica decat limita prevazuta de lege pentru a fi considerata mijloc fix (in prezent 2500 lei) indiferent de durata lui de serviciu sau cu o durata mai mica de un an, indiferent de valoarea sa, precum si bunurile asimilate acestuia.

Sa presupunem ca avem urmatoarea situatie:

Societatea Alfa Join Consulting achizitioneaza in 23.02.2018 de la LONA COM SRL cu fact 898 un aparat de cafea in suma de 1700 lei + TVA. La 1 martie se da in folosinta acest obiect de inventar. Cum inregistram operatiunile in SAGA?

Din meniul Operatii, selectam Intrari, dam click pe Adaug si completam headerul facturii primite de la furnizor. Introducem apoi detaliile selectand din lista derulanta a campului TIP optiunea „Obiecte de Inventar”.

Este obligatorie selectia unei gestiuni. Completam denumirea acestui obiect de inventar, cantitate, pret, valoare si TVA si apoi salvam.

Dupa salvare si validare daca dam click pe butonul NC vom putea consulta nota contabila generata de  aceasta achizitie.

Dupa ce am salvat si validat documentul se oberva aparitia unui buton intitulat „Dare in folosinta O.I.”

Dam click pe acest buton si definitivam operatiunea de dare in folosinta. Vom avea grija sa punem data de 1.03.2018 si apoi putem valida.

Nota contabila generata de darea in folosinta a obiectului de inventar poate fi consultata doar dupa efectuarea operatiunilor de inchidere luna din meniul Operatii=>Inchidere Luna=>Inregistrari Operatii Contabile aferente stocurilor =>Validare

Observam ca pe langa operatiunea de constituire a cheltuielii cu obiectele de inventar, SAGA inregistreaza si extra-bilantier in 8035 utilizand un cont tehnic 999 pentru inregistrare.

Pentru mai multe exercitii in SAGA puteti participa la Workshop-ul SAGA online. Detalii si inscrieri aici: https://www.scoaladecontabili.ro/workshop-saga-online/

Sau poti alege cursuri complete de contabilitate, autorizate ANC, detalii aici: https://www.scoaladecontabili.ro/contabilitate-metoda-usoara/