Termeni si Conditii

Utilizarea acestui site de catre dumneavoastra este conditionata de respectarea termenilor si conditiilor generale detaliate mai jos. Daca alegeti sa vizitati site-ul si sa accesati serviciile puse la dispozitie prin intermediul site-ului, va asumati cunoasterea si acceptarea in totalitate a acestor termeni si conditii.

Platforma scoaladecontabili.ro este detinuta de catre RIAS EXCELSIOR SRL, cu sediul social in Sos. Bucuresti-Urziceni, nr. 91, Loc. Afumati, Jud. Ilfov inmatriculata la Oficiul Registrului Comertului de pe langa Tribunalul Bucuresti sub nr. J23/2020/2012, avand CUI 30438631, email office@scoaladecontabili.ro. Pentru facilitarea transmiterii informatiilor, vom avea in vederea utilizarea termenului de „Societate” pentru a ne referi la RIAS EXCELSIOR SRL, respectiv termenii „ scoaladecontabili.ro” sau „site” pentru a ne referi la Platforma scoaladecontabili.ro.

Ce este scoaladecontabili.ro

Scoaladecontabili.ro este o platforma creata pentru facilitarea accesului online al publicului larg la cursuri si materiale educationale din domeniul contabilitatii.

Societatea va intreprinde toate actiunile necesare pentru a pune la dispozitie clientilor materiale cat mai calitative, actuale si relevante subiectului care face obiectul cursului.

In acest scop si pentru a asigura o gestionare eficienta a materialelor de pe site, societatea isi rezerva dreptul de a elimina materialele care nu mai prezinta interes, care au fost inlocuite cu materiale actualizate, care nu vor mai atinge un anumit standard calitativ, care din orice alte asemenea motive vor fi considerate neoportune. Prin urmare, societatea nu garanteaza mentinerea constanta a tuturor materialelor pe scoaladecontabili.ro.

Societatea isi isi rezerva dreptul de a elimina sau de a inlocui materialele existente pe scoaladecontabili.ro, fara a anunta in prealabil clientii care detin un cont pe site. 

Produsele si serviciile oferite prin intermediul site-ului sunt exclusiv cele aferente domeniilor de activitate prezentate pe prima pagina a site-ului. Va rugam sa tineti cont de faptul ca serviciile pe care le puteti accesa prin intermediul site-ului nu reprezinta consultanta fiscala, contabila, juridica sau altele asemenea si nu inlocuiesc serviciile de specialitate din astfel de domenii recomandate pentru orice antreprenor.

Conditii pentru utilizarea site-ului

Pentru a putea accesa produsele sau serviciile puse la dispozitie prin intermediul site-ului, trebuie sa va parcurgeti pasii mentionati pe site, in vederea efectuarii platii produsului sau serviciului dorit. Aveti obligatia de a furniza informatiile care va sunt solicitate si de a completa toate campurile in mod adecvat, complet, corect si real, asa cum acestea apar specificate in cuprinsul documentului de identitate.

Pentru cursurile disponibile online, contul creat dupa finalizarea platii, poate fi accesat pe baza de parola de acces, parola pe care o cunoasteti doar dumneavoastra. Sunteti pe deplin responsabil pentru pastrarea in siguranta a parolei de acces precum si a oricarei informatii privind inregistrarea, autentificarea si contul. Un cont de utilizator asigura accesul in program in favoarea unei singure persoane. Aveti obligatia de a nu transmite datele dumneavoastra de autentificare in favoarea unei terte persoane.

Poate sa isi creeze un cont pe site orice persoana fizica, indiferent de nationalitate, cu varsta minima de 18 ani impliniti la data crearii contului. Nu permitem cu buna stiinta persoanelor sub varsta de 18 ani crearea de Conturi care sa permita accesul la site. Orice accesare a site-ului de catre minori direct sau prin intermediul tutorilor/reprezentantilor legali se face pe propria raspundere a acestora.

Site-ul poate fi utilizat doar pentru vizionare, creare cont, accesare cont personal, accesare produse sau servicii existente pe site, pentru evaluarea si pentru recomandarea produselor si serviciilor noastre. Site-ul nostru nu poate fi utilizat pentru a se face vreo plata ilegala, frauduloasa, pentru a se posta sau transmite vreun material cu continut defaimator, amenintator, obscen, indecent, instigator si altele asemenea. Ne rezervam dreptul de a nu permite postarea si/sau de a sterge imediat si fara vreo notificare prealabila orice comentariu de pe site care contine un limbaj nepotrivit, erori grave de scriere sau care ar putea sa ne aduca un prejudiciu de imagine si/sau sa ne creeze o stare de disconfort, noua, autorilor materialelor de pe site sau clientilor si vizitatorilor. Sunteti pe deplin responsabil pentru orice operatiune si/sau plata efectuata din cont prin utilizarea site-ului.

Nu putem garanta utilizarea discontinua si neintrerupta a site-ului. Este posibil sa intervina erori, defecte, virusi sau alte comportamente daunatoare pe site sau pe servere care sa il faca indisponibil. Vom lua toate masurile pentru a limita si pentru a inlatura asemenea evenimente neplacute in cel mai scurt timp posibil. Nu aveti dreptul sa interveniti in operarea site-ului nostru si nici sa luati vreo masura de interventie asupra echipamentului nostru informatic, indiferent de motiv si indiferent de rezultatul obtinut.

Ne rezervam dreptul de a desfiinta site-ul fara o notificare prealabila a utilizatorilor. Ne rezervam dreptul de a ne stabili in mod liber relatiile de colaborare cu persoanele specializate care vor participa la crearea diverselor materiale de pe scoaladecontabili.ro si nu ne asumam faptul ca aceste persoane vor avea o prezenta constanta pe site.

Cum devii utilizator scoaladecontabili.ro

Pentru a putea sa va inregistrati pe site-ul nostru accesati sectiunea Cursuri din meniul site-ului si alegeti unul dintre cursurile disponibile. In pagina de prezentare a cursului dati clic pe butonul pentru inscriere. Completati formularul cu datele personale si apasati pe butonul “Confirma inscrierea”.

In formular vi se solicita sa introduceti numele, prenumele, numarul de telefon, adresa de email, telefonul, adresa si localitatea. Aveti obligatia de a introduce o adresa de email valida, in caz contrar nu va fi posibila crearea unui cont de utilizator valid pe site. Sunteti pe deplin responsabil pentru pastrarea in siguranta a parolei de acces precum si a oricarei informatii privind inregistrarea, autentificarea si contul. Sunteti pe deplin responsabil pentru orice plata efectuata prin utilizarea site-ului nostru din contul dumneavoastra. Aveti posibilitatea de a va da acordul pentru primirea de newslettere. In acest mod veti fi la curent cu activitatea noastra pe site.

Odata inregistrati pe scoaladecontabili.ro, veti avea posibilitatea sa optati pentru diverse tipuri de cursuri si sa alegeti una din modalitatile de plata disponibile pe site pentru achizitia acestora.

Plata

Preturile afisate pe site, la fiecare abonament in parte, includ valoarea TVA, Societatea nefiind platitoare de TVA.

Plata se poate face prin oricare dintre urmatoarele modalitati: prin transfer bancar sau online, cu cardul, urmand pasii si instructiunile de plata oferite in momentul efectuarii platii.

Nu suntem responsabili pentru procesarea in mod eronat a platii. Nu suntem responsabili pentru erorile inregistrate prin intermediul sistemului de plata, inclusiv, dar fara a se limita la pierderile pe care le-ati suferi utilizand sistemul de plata cu cardul.

Clientul are posibilitatea sa selecteze modalitatea de plata pe care o prefera, in momentul alegerii cursului dorit, bifand optiunea corespunzatoare, atunci cand parcurge pasii necesari pentru achizitionarea produsului sau serviciului dorit.

Garantia si dreptul de retragere

In cazul cursurilor autorizate, cu evaluare finala, dupa efectuarea platii, clientul are posibilitatea sa primeasca banii inapoi doar daca, anunta cu cel putin 3 zile inainte de inceperea efectiva a cursului, intentia sa. Cererea de renuntare la participarea la curs se trimite in scris, pe emailul office@scoaladecontabili.ro.

In cazul in care clientul se razgandeste si vrea sa renunte la parcurgerea cursului dupa inceperea acestuia, sau cu mai putin de 3 zile inainte de inceperea cursului, cursantul Societatea isi rezerva dreptul de a nu restitui banii cursantului respectiv, pentru cursul achizitionat. In schimb, pentru cursantii care se retrag cu mai putin de 3 zile inaintea inceperii cursului sau in timpul sedintelor cursului, exista posibilitatea de a opta pentru participarea la un alt curs pe aceeasi tema, care va avea loc in perioada urmatoare, conform calendarului de cursuri disponibil pe site-ul Societatii.

In cazul cursurilor fara evaluare finala, dupa efectuarea platii, clientul are posibilitatea sa-si primeasca banii inapoi doar daca, renunta inaintea primirii user-ului si parolei necesare pentru logarea in cont si urmarirea cursului achizitionat. Cererea de renuntare si recuperare a banilor reprezentand pretul de achizitie al cursului, se trimite pe office@scoaladecontabili.ro.

In cazul in care, clientul a achizitionat un curs fara evaluare finala si comunica, cererea sa de restituire a banilor dupa primirea datelor de acces la cursul online, Societatea isi rezerva dreptul de a respinge solicitarea primita si de a nu returna banii reprezenand contravaloarea cursului achizitionat, clientului respectiv.

Raspundere si Limitari

Prin crearea si utilizarea Contului, va asumati raspunderea pentru mentinerea confidentialitatii datelor de Cont (user si parola) si pentru gestionarea accesarii Contului, fiind responsabil in conditiile legii de activitatea derulata prin intermediul Contului.

Prin accesarea site-ului, crearea Contului si utilizarea site-ului acceptati in mod expres si neechivoc Termenii si conditiile site-ului in ultima sa versiune comunicata in cadrul site-ului. Ulterior crearii Contului, utilizarea continutului echivaleaza cu acceptarea modificarilor intervenite asupra Termenilor si conditiilor site-ului si/sau a versiunilor actualizate ale Termenilor si Conditiilor Site-ului. Sunteti responsabil pentru verificarea versiunii finale a Termenilor si Conditiilor ori de cate ori utilizati site-ul.

Acceptarea Termenilor si conditiilor site-ului se confirma prin bifarea checkboxului corespunzator din site si/sau prin trimiterea Comenzii si/sau prin efectuarea unei plati online.

Societatea nu isi asuma raspunderea pentru niciun fel de pierdere (materiala, financiara, de date sau informatii) care poate sa apara direct sau indirect din cauza informatiilor incluse pe site sau a nefunctionarii sau functionarii necorespunzatoare a acestui site.

Nu putem fi responsabili pentru daune aduse calculatorului dumneavoastra sau virusi care ar putea sa va infecteze calculatorul sau alt echipament ca urmare a accesarii, utilizarii de catre dumneavoastra sau navigarii pe site-ul nostru sau descarcarea de catre dumneavoastra a vreunui continut, informatie, materiale, date, text, imagini, video sau audio de pe site-ul nostru.

Nu suntem responsabili pentru orice prejudiciu, pierdere, revendicare, daune indirecte, incidente sau de consecinta de orice tip, care decurge din sau are in vreun fel legatura cu orice utilizare a site-ului nostru sau a continutului, datelor, materialelor sau informatiilor gasite in acesta, cu orice neindeplinire sau intarziere (inclusiv fara limitare utilizarea sau incapacitatea de a utiliza orice componenta a acestui site pentru achizitionare sau plata), sau executarea sau neexecutarea de catre noi sau de catre orice furnizor, chiar daca noi sau furnizorul nostru am fost avizati de posibilitatea de daune aduse acestor parti sau oricarei alte parti.

Aceasta exonerare de raspundere se aplica oricaror daune sau prejudicii cauzate de orice lipsa a performantei, eroare, omisiune, intrerupere, eliminare, defect, intarziere in operare sau transmisie, virus de calculator, defectiune a liniei de comunicare, furt sau distrugere sau acces neautorizat la, modificarea, sau utilizarea inregistrarii, fie pentru incalcarea contractului, comportament daunator, neglijenta sau orice alta cauza.

Reclamatii

Orice nemultumire legata de accesarea, utilizarea, inregistrarea pe site-ul nostru, efectuarea unei comenzi, aspecte legate de comanda efectuata, aspecte legate de inscrierea la evenimente si alte asemenea, ne va fi comunicata direct, prin email la adresa office@scoaladecontabili.ro.

Nemultumirea dvs. va fi inregistrata si veti primi un raspuns in scris, pe adresa de email mentionata cu ocazia aducerii la cunostinta noastra a nemultumirii dvs., in termen de cel mult 48 ore, raportate la o zi lucratoare.

Clientul declara ca este de acord sa nu faca publice aceste nemultumiri (pe retelele de socializare, media, discutii la petreceri private sau in orice alta modalitate) sub rezerva suportarii daunelor cauzate pentru prejudiciul de imagine adus proprietarului site-ului prin aceste actiuni.

Orice reclamatie se depune in termen de maxim o luna de la data sesizarii situatiei reclamate.

Proprietate intelectuala

Continutul prezentului site, inclusiv, dar fara a se limita la logo, reprezentari stilizate, simboluri, imagini, fotografii, continut texte si altele asemenea, precum si intreg continutul informatiilor cuprinse pe scoaladecontabili.ro si a altor programe online comercializate prin intermediul site-ului sunt proprietatea exclusiva a RIAS EXCELSIOR SRL. Este nepermisa copierea, distribuirea, publicarea, modificarea, completarea, utilizarea, expunerea, includerea, legarea, transmiterea, indepartarea insemnelor, fotografiilor, imaginilor, bucatilor de text, afisarea, vinderea, etc, a continutului, datelor, informatiilor, fotografiilor sau altor informatii gasite pe site sau pe platformele/programele la care cumparati accesul prin intermediul site-ului, fara permisiunea expresa acordata in scris de catre RIAS EXCELSIOR SRL. Nu este permis sa transmiteti in favoarea unei terte persoane parola dvs. de acces la scoaladecontabili.ro.

Niciun Client nu dobandeste, prin utilizarea si accesarea site-ului vreun drept sau vreo licenta de utilizare a vreuneia dintre informatiile de pe site sau vreun drept de proprietate intelectuala/ industriala asupra produselor si/sau serviciilor comandate de pe site. Niciun client nu are dreptul de a utiliza un dispozitiv automat sau manual pentru a monitoriza materialele disponibile pe site.

Prelucrarea datelor cu caracter personal

Pentru detalii referitoare la prelucrarea datelor cu caracter personal, datele Societatii si alte asemenea, consultati sectiunea „Politica de protectie a datelor” de pe site-ul nostru.

Newslettere

In momentul crearii unui cont pe site, Clientul are posibilitatea de a-si manifesta acordul cu privire la primirea de Newslettere.

Newsletterul reprezinta un mijloc de informare periodic, exclusiv electronic (e-mail, SMS) asupra produselor, serviciilor, evenimentelor, promotiilor, etc. dintr-o anumita perioada, fara niciun angajament din partea proprietarului cu referire la informatiile continute de acesta.

Clientul isi poate retrage acest acord oricand, fara nicio obligatie, prin accesarea butonului Dezabonare din partea de jos a fiecarui Newsletter primit.

Forta majora

Nici una dintre partile contractante nu raspunde de neexecutarea la termen sau/si de executarea in mod necorespunzator – total sau partial – a oricarei obligatii care ii revine in baza prezentului contract, daca neexecutarea sau executarea necorespunzatoare a obligatiei respective a fost cauzata de forta majora, asa cum este definita de lege, din motive independente de parti.

Partea care invoca forta majora este obligata sa notifice celeilalte parti, in termen de 5 (cinci) zile, producerea evenimentului si sa ia toate masurile posibile in vederea limitarii consecintelor lui.

Legea aplicabila

Contractul va fi guvernat si interpretat in conformitate cu legea romana. Orice neintelegere intervenita intre proprietarul site-ului si Client in legatura cu raporturile decurgand din utilizarea site-ului urmeaza sa fie rezolvate pe cale amiabila, iar in caz de esec, sa fie supuse instantelor competente material din Bucuresti.

Dispozitii finale

Acest site este detinut de catre RIAS EXCELSIOR SRL, care va ofera dreptul de a accesa si utiliza site-ul sub rezerva acceptarii de catre dumneavoastra a acestor Termeni si conditii. Prin accesarea si utilizarea site-ului v-ati oferit automat si neechivoc acordul pentru respectarea Termenilor si conditiilor de pe site.

RIAS EXCELSIOR SRL are dreptul de a modifica Termenii si conditiile oricand, fara o notificare prealabila, postand varianta actualizata pe site. Aveti obligatia de a citi Termenii si conditiile ori de cate ori accesati site-ul. Aveti obligatia de a respecta intocmai Termenii si conditiile de pe site si nu puteti pretinde necunoasterea Termenilor si conditiilor de pe site, valabili la data accesarii, utilizarii si/sau plasarii unei comenzi pe site.

Administratorul site-ului isi rezerva dreptul de a modifica structura si interfata oricarei pagini sau subpagini a site-ului in orice moment si la orice interval de timp liber ales, avand dreptul de a intrerupe temporar, partial sau in totalitate serviciile puse la dispozitia clientilor prin intermediul acestui site fara vreo notificare prealabila individuala sau generala.

Prezentii Termeni si conditii se completeaza cu aspecte/prevederi speciale cuprinse la descrierea produselor/evenimentelor disponibile pe site. In cazul in care intervin contradictii intre prezentii Termeni si conditii si prevederile speciale mai sus amintite, au prioritate de aplicare prevederile speciale.