Factura simplificata – Tratament in SAGA

Conform prevederilor codului fiscal, orice persoana impozabila care are obligatia de a emite facturi poate emite facturi simplificate atunci cand valoarea facturilor (inclusiv TVA) nu este mai mare de echivalentul a 100 euro.

Codul fiscal mai specifica la art 319 alin (21) ca:

(21) Facturile emise în sistem simplificat în condițiile prevăzute la alin. (12) și (13) trebuie să conțină cel puțin următoarele informații:

  • data emiterii;
  • identificarea persoanei impozabile care a livrat bunurile sau a prestat serviciile;
  • identificarea tipului de bunuri sau servicii furnizate;
  • suma taxei colectate sau informațiile necesare pentru calcularea acesteia;

Intrucat facturile simplificate se raporteaza distinct in declaratia 394 este necesar sa le inregistram corect in programul informatic de contabilitate pe care il vom utiliza.

Sa presupunem urmatoare situatie:

Societatea Alfa Consult SRL primeste de la furnizorul Cargo Deliver SRL o factura simplificata cu nr 8388 in data de 12.02.2018, in suma de 180 lei (inclusiv TVA), reprezentand servicii de transport. Sa se inregistreze in SAGA aceasta intrare, astfel incat sa apara distinct in declaratia 394 si in jurnalul de cumparari.

Pentru a inregistra in SAGA facturile simplificate vom merge in ecranul Intrari din meniul Operatii, apoi vom adauga o intrare noua. Dupa ce dam click pe butonul Adauga este necesar sa ne intoarcem in campul Tip si sa selectam „M- Factura simplificata”

Completam apoi nr. documentului si data si salvam header-ul intrarii.

In partea de jos, vom introduce o linie de tip nedefinit:

Dupa validarea documentului, putem consulta nota contabila generata

Putem vedea factura in jurnalul de cumparari, ce poate fi accesat din meniul Situatii-Listari

Pentru generarea declaratiei 394 selectam tab-ul „Declaratia 394” din acelasi ecran, apoi selectam perioada si dam click pe butonul „Actualizare”. Bifam campul „Preluat” atat in panelul din stanga, cat si in panelul din dreapta:

Dupa actualizare, dam click pe butonul generare PDF

In PDF-ul care se deschide, dupa ce alegem optiunea Trust, daca vom da scroll, vom intalni sumele respective in cartusul I „Alte Informații – operatiuni referitoare la facturile simplificate și bonuri fiscale care indeplinesc condițiile unei facturi simplificate”

Mai multe exercitii practice poti invata la Workshop-ul de SAGA desfasurat in Bucuresti si in tara. Detalii aici https://www.scoaladecontabili.ro/workshop-saga-intensiv/

Sau poti alege cursuri complete de contabilitate, autorizate ANC, detalii aici: https://www.scoaladecontabili.ro/contabilitate-metoda-usoara/

Daca esti interesat doar de Declaratia 394, nu uita sa te inscrii la workshop-ul dedicat acestui subiect: „Declaratia 394 de la A la Z”, detalii aici: https://www.scoaladecontabili.ro/workshop_declaratia394/