Facturi Recurente (abonamente servicii) – Cum generam in SAGA?

Pentru firmele care au activitati bazate pe contracte de abonament (sali de fitness, mentenanta hardware, servicii diverse) si care presupun facturarea lunara a unor sume pentru fiecare client in parte, SAGA vine cu o facilitate utila in acest sens.

Acest lucru ne permite sa nu „uitam sa facturam la timp” clientilor de la care dorim sa incasam bani lunar, sa avem o evidenta clara a activitatilor facturate si a celor nefacturate inca, iar acest lucru il putem face cu un singur click lunar! (cu conditia ca programul SAGA sa fi fost corect configurat in prealabil)

Sa presupunem ca avem o firma care presteaza servicii pe baza de abonament clientilor nostri. Valoarea abonamentului lunar este 100 lei/luna.

Pentru demonstratie am introdus in SAGA 3 clienti persoane juridice in ecranul din Fisiere/Clienti:

Accesam apoi meniul „Diverse” si selectam optiunea „Contracte”. In acest ecran vom da click mai intai pe Tipuri de contracte

Aici va trebui sa definim tipurile noastre (generice) de contracte pe care le putem avea cu clientii. In scop demonstrativ am definit mai jos un contract cu recurenta lunara. Foarte important este sa precizam textul care va aparea pe viitoarele facturi, cat si contul de venit aferent serviciilor facturate (in acest caz ct 704)

Accesam apoi primul TAB => Contracte si definim aici un contract pentru fiecare din clientii nostri. Mai jos vedeti cum am definit pt cei 3 clienti creati anterior un contract de tip „abonament servicii” (tipul creat anterior in tipuri contracte) si am specificat suma care se va factura lunar, perioada etc…

Inchidem fereastra si practic in acest moment am terminat de facut configurarile necesare.

Ulterior, ori de cate ori dorim sa facturam sumele pentru abonamente pentru toti clientii, intram din nou in aceasta fereastra si alegem „Generare Facturi”. Aici SAGA ne propune facturile pe care le avem de intocmit

Dam un click pe „Generare Facturi” si toate facturile vor fi generate automat si le vom gasi in Ecranul Operatii/Iesiri

Ulterior oricand putem vedea din ecranul de contracte ce rate s-au facturat si ce nu, pentru fiecare client in parte

Pentru mai multe exercitii in SAGA puteti participa la Workshop-ul SAGA online. Detalii si inscrieri aici: https://www.scoaladecontabili.ro/workshop-saga-online/

sau

Puteti opta pentru un Curs Online Autorizat. Detalii si inscrieri aici: https://www.scoaladecontabili.ro/contabilitate-metoda-usoara/