Cum gestionam cheltuielile in avans in SAGA?

Ce sunt cheltuielile in avans? O suma platita de companie pentru diverse nevoi curente nu este neaparat o cheltuiala! Cheltuielile inregistrate in avans sunt in realitate cheltuieli facute intr-o anumita perioada, dar care se refera la perioade urmatoare. Printre cele mai comune exemple putem enumera cheltuielile cu chiria, cu asigurarile, abonamente pentru perioade mai lungi s.a.m.d.

Pentru acest scop legislatia prevede utilizarea contului 471.

In debitul contului inregistram sumele reprezentand abonamentele, chiriile si alte cheltuieli efectuate anticipat, iar in creditul contului sumele repartizate in perioadele/exercitiile financiare urmatoare pe cheltuieli, conform scadentarelor. In absenta unui scadentar, va fi dificila detalierea ulterioara a soldului contului 471 cu ocazia inventarierii patrimoniului.

Din fericire, SAGA ofera o optiune ergonomica si pentru acest capitol

Sa presupunem urmatoarea situatie

Societatea ALFA JOIN CONSULTING SRL negociaza cu IONESCU REAL ESTATE SRL inchirierea unui spatiu comercial in conditii foarte avantajoase, o chirie de 1000 lei bonus la 10 chirii platite in avans. Astfel, ALFA JOIN CONSULTING SRL poate utiliza spatiul 11 luni platind doar 10000 lei. Furnizorul IONESCU REAL ESTATE SRL emite factura 7869 in data de 06.01.2018 cu scadenta 31.01.2018 in suma de 10.000 lei plus TVA 19%. Pe factura exista mentiunea “TVA la incasare”. Cum inregistram in SAGA aceste operatiuni?

In SAGA, din meniul Operatii, selectam intrari

apoi dam click pe butonul „Adauga” si introducem header-ul facturii de intrare: nr factura, furnizor, data si data scadenta. Avem in vedere sa bifam campul de TVA-I, salvam si apoi trecem la editarea detaliilor din factura.

In partea de jos a ecranului introducem tipul “Nedefinit”, la denumire completam “CHIRIE 01.02.2018-31.12.2018”  si apoi sumele respective. Foarte important este rubrica in care vom mentiona contul 471.

Salvam si apoi la validare vom fi intampinati de dialogul urmator

Vom da click pe “Yes” si vom fi trimisi in ecranul de Cheltuieli in Avans, unde deja o serie de rubrici au fost precompletate de catre program.

Nu le lasam asa, modificam data de inceput 01.02.2018 si confirmam data de sfarsit 31.12.2018, iar apoi precizam contul 612 in care se vor repartiza lunar cheltuielile lunare ulterior.

Salvam inregistrarea si de acum inainte SAGA face treaba pentru noi.

Pentru a genera alocarile lunare din contul 471 in contul de cheltuiala, va trebui sa mergem in meniul Operatiuni => Inchidere Luna

In ecranul care se va deschide vom da click pe butonul Validare in dreptul optiunii „Inregistrare Cheltuieli in avans”

Din acest moment, nota contabila a fost generata si o putem vedea folosind butonul NC.

Mai multe exercitii practice poti invata la Workshop-ul de SAGA desfasurat in Bucuresti si in tara. Detalii aici https://www.scoaladecontabili.ro/workshop-saga-intensiv/

Sau poti alege cursuri complete de contabilitate, autorizate ANC, detalii aici: https://www.scoaladecontabili.ro/contabilitate-metoda-usoara/