Politica de cookies

Acest website foloseste cookie-uri proprii si de la terti pentru a furniza vizitatorilor o experienta mult mai buna de navigare si servicii adaptate nevoilor si interesului fiecaruia.

Ce sunt cookie-urile?

Un „cookie” este un mic fisier, de regula criptat, locat in dosarele navigatorului web pe care dvs. il folositi. „Cookie”-urile sunt create de catre producatorii de continut on-line pentru utilizatorii site-urilor in scopul de a-i ajuta pe acestia sa navigheze pe internet intr-un mod mai eficient si pentru a acorda accesul la anumite functii.

Aceste fisiere nu sunt virusi. Cum aceste fisiere nu contin coduri, ele nu pot fi executate si nici nu pot accesa alte fisiere sau dosare din calculatorul dvs. In conditiile in care ele stocheaza informatii despre navigarea pe internet a unui utilizator, atat adrese specifice cat si navigare printre diverse site-uri, „cookie”-urile pot fi folosite ca o forma de spyware. Programele antispyware, fiind constienti de aceasta posibila problema, elimina anumite „cookie”-uri in urma controalelor de rutina.

De ce folosim cookie-uri?

Utilizam „cookie”-uri pentru a furniza utilizatorilor acestei pagini de internet o experienta mai buna de navigare si servicii adaptate nevoilor si interesului acestora, pentru analize statistice cu privire la modul in care este utilizata pagina de internet, in scopul imbunatatirii site-ului. 

Cookie-urile ne ajuta la:

personalizarea anumitor setari precum: limba in care este vizualizat un site, moneda in care se exprima anumite preturi sau tarife, pastrarea optiunilor pentru diverse produse/servicii

ne ofera un feedback valoros asupra modului cum este utilizat site-ul de catre utilizatori, astfel incat sa il putem face si mai eficient si mai accesibil pentru utilizatori

permit aplicatiilor multimedia sau de alt tip de pe alte site-uri sa fie incluse intr-un anumit site pentru a crea o experienta de navigare mai valoroasa, mai utila si mai placuta

imbunatatesc eficienta publicitatii online

Uneori, „cookie”-urile pot fi folosite pentru a tine urma vizitelor dvs. pe pagini de internet terte.

Ce fel de „cookie”-uri folosim?

Din punct de vedere temporal al stocarii folosim: 

„Cookie”-uri fixe; acestea raman pe dispozitivul utilizatorului o perioada determinata de timp, specificata in „cookie” (de regula, 2ani). Acestea sunt folosite de fiecare data cand utilizatorul viziteaza adresa care a creat acel fisier.

„Cookie”-uri de sesiune; aceste fisiere sunt temporare. Ele permit operatorilor site-ului web sa conecteze actiunile pe care un utilizator le intreprinde in timpul unei sesiuni de navigare pe internet.

De asemenea, din punct de vedere al functionalitatii, folosim patru tipuri diferite de „cookie”-uri: 

„Cookie”-uri strict necesare; acestea sunt esentiale pentru a putea naviga pe pagina de internet si pentru a-i folosi aplicatiile. In lipsa acestora, utilizatorii nu ar putea sa foloseasca servicii de baza precum crearea unui cont sau folosirea unui cos de cumparaturi. Aceste fisiere nu colecteaza informatii despre utilizatori care ar putea fi folosite in scopuri de marketing sau urmarire a utilizatorului pe internet.

„Cookie”-uri de performanta; acestea colecteaza date statistice in mod anonim referitor la modul de utilizare al paginii de internet. Ele nu contin informatii personale si sunt folosite pentru a imbunatatii experienta utilizatorului atunci cand navigheaza pe pagina de internet.

„Cookie”-uri pentru functionalitate; prin intermediul lor, operatorul le permite utilizatorilor sa aleaga diferite optiuni si caracteristici ale paginii web. Spre exemplu, unele „cookie”-uri de functionalitate sunt posibilitatea de a opta pentru memorarea parolei, preferintele de limba, regiune, posibilitatea de a furniza informatii personale precum locatia actuala sau date despre vremea sau traficul din locatia utilizatorului.

„Cookie”-uri publicitare si de targetting; folosite pentru a imbunatati relevanta reclamelor care va sunt livrate. Acestea pot, de asemenea, sa limiteze numarul de afisari ale unei reclame considerate irelevante sau sa urmareasca efectiv actitatea unei campanii publicitare prin mentinerea unei statistici referitoare la numarul de accesari din partea utilizatorilor. De asemenea, o functie importanta pe care unele dintre aceste „cookie”-uri o au este oferirea de securitate in cazul tranzactiilor online. In mod obisnuit, aceste „cookie”-uri sunt folosite de catre terti operatori, putand sa faca o conexiune intre paginile web vizitate de utilizator, neavand insa posibilitatea sa identifice identitatea utilizatorului, intrucat intre profilul dvs. online si datele prelucrate nu se face nici o conexiune. 

Avem „cookie”-uri terte pe site-ul nostru. Tertii, cum ar fi companiile de publicitate sau furnizorii de servicii externe, precum analiza traficului de internet, pot utiliza „cookie”-uri sau alte „plug-in” -uri similare pentru a colecta informatii despre vizita dvs. pe pagina noastra web.

Cum puteti dezactiva „cookie”-urile?

Pentru inceput ar trebui sa stiti ca, odata cu stergerea „cookie”-urilor, toate preferintele si setarile referitoare la pagina web vor fi sterse. Asemenea, unele pagini web nu vor mai functiona corespunzator sau unele functii vor disparea in cazul eliminarii „cookie”-urilor.

Nu recomandam, din aceste motive, optarea respingerii „cookie”-urilor atunci cand vizitati pagina noastra web. Cele mai multe browsere accepta „cookie”-urile in mod automat, dar dvs. puteti schimba aceasta optiune in functie de browserul pe care il folositi. Pentru a face asta, in mod obisnuit, trebuie sa accesati optiunea „setari” sau „preferinte” a browserului. Pentru mai multe detalii puteti accesa unul dintre linkurile de mai jos:

Opera: https://www.opera.com/help/tutorials/security/cookies/

Firefox: https://support.mozilla.com/en-US/kb/cookies-informationwebsites-store-on-your-computer?redirectlocale=enUS&redirectslug=Cookies

Chrome: https://support.google.com/chrome/answer/95647?hl=en

Safari: https://support.apple.com/en-us/HT201265

Securitate și probleme legate de confidentialitate

Cookie-urile NU sunt virusi! Nu sunt alcatuite din bucati de cod asa ca nu pot fi executate nici nu pot auto-rula, nu se pot duplica sau replica pe alte retele pentru a se rula sau replica din nou.

In general, browserele au integrate setari de confidentialitate care furnizeaza diferite nivele de acceptare a cookie-rilor, perioada de valabilitate si stergere automata dupa ce utilizatorul a vizitat un anumit site.

Cookie-urile nu sunt periculoase, dar, pentru ca prin intermediul lor se transmit in mod constant in ambele sensuri informatii intre browser si website, daca un atacator sau persoana neautorizata intervine in parcursul de transmitere a datelor, informatiile continute de cookie pot fi interceptate. Desi foarte rar, acest lucru se poate intampla daca browserul se conecteaza la server folosind o retea necriptata (ex: o reteaWiFi nesecurizata).

 Alte atacuri bazate pe cookie implica setari gresite ale cookie-urilor pe servere, care pot fi exploatate de catre atacatori. 

Este important sa cunoasteti ca dezactivarea cookie-urilor nu va permite accesul utilizatorilor pe site-urile cele mai raspandite si utilizate printre care Gmail, Yahoo, Youtube si altele. Exista cateva masuri de siguranta de baza pe care le puteti adopta pentru a naviga in siguranta cu ajutorul cookie-urilor.

Particularizati-va setarile browserului in ceea ce priveste cookie-urile pentru a reflecta un nivel confortabil pentru voi al securitatii utilizarii cookie-urilor. Puteti seta termene lungi de expirare pentru stocarea istoricului de navigare si al datelor personale de acces. 

Daca utilizati calculatorul impreuna cu alte persoane, puteti seta browserul pentru a sterge datele individuale de navigare de fiecare data cand inchideti browserul.

Instalati-va si updatati-va constant aplicatii antispyware

Asigurati-va ca aveti browserul mereu actualizat; multe dintre atacurile bazate pe cookies se realizeaza exploatand punctele slabe ale versiunilor vechi ale browserelor.